The price of grapes is $2.19 per pound. The price of bananas is $0.59 per pound. The price of pears is $1.49 per pound.
Required
1 point
1
Question 1
1.
Write an expression to represent the total price of g pounds of grapes, b pounds of bananas, and p pounds
of pears.
Required
1 point
1
Question 2
2.
What is the total cost for 3 pounds of grapes, 3 pounds of bananas, and 2 pounds of pears?
Required
1 point
1
Question 3
3.
On Saturday, Lukas drove 4x-5 miles. On Sunday, he drove 3x-10 miles. An expression that shows the difference in miles driven is (4x-5)-(3x-10). Simplify the expression.
Required
1 point
1
Question 4
4.
Select all expressions that are equivalent to -{\frac15}(15- 20d + 5c).
Required
1 point
1
Question 5
5.
Suppose 8x + 16 ice cream cones were sold on Saturday and 7x- 9 were sold on Sunday. What is the total number of ice cream cones sold?
Required
1 point
1
Question 6
6.
Select all expressions that are equivalent to -3x- 9.
Required
1 point
1
Question 7
7.
Match each expression to its equivalent expression.
What is the value of your simplified expression when b= 2 and c = -3?
Required
1 point
1
Question 10
10.
Tomas bought 80 tickets for rides at an amusement park. Each ride costs 5 tickets, and Tomas has been on x rides so far. Select all expressions that show the number of tickets that Thomas has left.
EXTRA CREDIT
0 points
0
Question 11
11.
Enter the value of p so that the expression \frac{5}{6}-\frac{1}{3}n is equivalent to p\left(5-2n\right) .