Copy of Copy of (Original) Test - Unit 3 End of Unit Assessment (1/22/2025) (11/21/2025)
star
star
star
star
star
Last updated 25 days ago
22 questions

1
(FILL IN THE BLANKS): Write an equation to represent the situation.
_______ + _______ = _______
1
(FILL IN THE BLANKS): Write 2 possible combinations that will work for this scenario.
Combination 1: _______ 4-seat tables and _______ 6-seat tables
Combination 2: _______ 4-seat tables and _______ 6-seat tables
0.5
Your first variable in your equation represents what item?
Your first variable in your equation represents what item?
0.5
Your second variable in your equation represents what item?
Your second variable in your equation represents what item?
1
For two weeks, the highest temperature each day was recorded in four different cities.
Lines l, m, n, and p are graphs of the temperature over time in Lubbock, Memphs, New Orleans, and Phoenix.
Which statement is true?
For two weeks, the highest temperature each day was recorded in four different cities.
Lines l, m, n, and p are graphs of the temperature over time in Lubbock, Memphs, New Orleans, and Phoenix.
Which statement is true?
0
Jada earns twice as much money per hour as Diego. Diego earns twice as much money per hour as Lin.
Which graph could represent how much Jada, Diego, and Lin earn for different amounts of time worked?
Jada earns twice as much money per hour as Diego. Diego earns twice as much money per hour as Lin.
Which graph could represent how much Jada, Diego, and Lin earn for different amounts of time worked?
0
Jada earns twice as much money per hour as Diego. Diego earns twice as much money per hour as Lin.
Which graph could represent how much Jada, Diego, and Lin earn for different amounts of time worked?
Jada earns twice as much money per hour as Diego. Diego earns twice as much money per hour as Lin.
Which graph could represent how much Jada, Diego, and Lin earn for different amounts of time worked?

1
Write an equation for line "l"
Write an equation for line "l"
1
Write an equation for line "m"
Write an equation for line "m"
1
Write an equation for line "n"
Write an equation for line "n"
1
Write an equation for line "p"
Write an equation for line "p"

0
Which of the three runners has the fastest pace?
Which of the three runners has the fastest pace?

1
(FILL IN THE BLANKS): Write an equation to represent the situation.
_______ + _______ = _______
1
Jada has bought 6 indvidual songs, "s" and an unknown amount of albums "a".
How many albums, "a" can she buy to spend $15?
Jada has bought 6 indvidual songs, "s" and an unknown amount of albums "a".
How many albums, "a" can she buy to spend $15?
1
Jada has bought an unknown amount of individual songs "s" and 1 album, "a".
How many individual songs "s" can she buy to spend $15?
Jada has bought an unknown amount of individual songs "s" and 1 album, "a".
How many individual songs "s" can she buy to spend $15?
1
Jada has bought 30 indvidual songs, "s" and an unknown amount of albums "a".
How many albums, "a" can she buy to spend $15?
Jada has bought 30 indvidual songs, "s" and an unknown amount of albums "a".
How many albums, "a" can she buy to spend $15?
1
Sketch a graph of the solution to your equation.
Use your Table from Numbers 14, 15, and 16 to help.
Sketch a graph of the solution to your equation.
Use your Table from Numbers 14, 15, and 16 to help.

1
What is the total cost (start up fee and monthly charge) to use the cell phone plan for 1 month?
What is the total cost (start up fee and monthly charge) to use the cell phone plan for 1 month?
1
What is the total cost for "x" months?
What is the total cost for "x" months?
0
Graph the cost of the cell phone plan over a period of two years, using months as the units of time.
Use your equation from Number 19 to help.
Graph the cost of the cell phone plan over a period of two years, using months as the units of time.
Use your equation from Number 19 to help.
0
Is there a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan?
Explain how you know.
Is there a proportional relationship between time and the cost of the cell phone plan?
Explain how you know.
1
Draw a parallel line goes through the point (0, 350) for problem #20. This line represents the pricing plan for another company.
What is the startup fee and monthly cost for this new plan?
Draw a parallel line goes through the point (0, 350) for problem #20. This line represents the pricing plan for another company.
What is the startup fee and monthly cost for this new plan?