Unit 3 Lesson 1 (Introduction to Linear Relationships) and Lesson 2 (More Linear Relationships)

Last updated 24 days ago
19 questions
1

T/S:

1
1

T:

1

Notes Page

1

S: How many pizzas are delivered to a customer who pays $80

Hint: Make a Table like we did in class from Activity 1.2

1

T/S: How much would the painting company charge to paint a house that needs 20 hours of labor?

Hint: Graph and make a Table like we did from Activity 1.3 and the Lesson 1 Summary

1

How much would the painting company charge to paint a house that needs 50 hours of labor?

Hint: Graph and make a Table like we did from Activity 1.3 and the Lesson 1 Summary

1

Draw a line that represents relationship between the number of hours (x) and the total cost of painting (y)

1
1
1

S:

1
1
1
1
1
1
1
1