Unit Rates

Last updated almost 8 years ago
11 questions
1

Which of the following is an example of a Unit Rate?

2

Fill in the blanks below on how to calculate a Unit Rate.

2

Find the unit rate for each Coco-Cola/7 Up pack. Show your work.

2

Find the unit rate for each bottle of Big K Soft Drinks. Show your work.

2

Find the unit rate for each Lean Cuisine Entree. Show your work.

Is the cereal really on "sale"? Use the following image to answer questions 6-8..
2

Find the unit rate for the cereal when it is 3/$10. Show your work.

1

What is the unit rate for the cereal when it is 3/$10?

2

Why is the cereal NOT really on "sale."

Hot Dog!
1

Based on the picture above, which statement is false?

Quaker Granola Bars
1

Based on the picture above, TRUE or FALSE, the Quaker Granola Bars are cheaper to buy two boxes at the regular price (yellow sticker) than on sale (white tag).

Find the unit price of the Quaker Granola Bars on sale (white tag).
4

You need 8 batteries, but you know it's worth it to shop around. Find the unit price for both the 6 pack of batteries (on the left) and the 8 pack of batteries (on the right). What would you do?

I guess if you wanted more than one apple, you'd have to go elsewhere!