U5: T4 Comparing Rates

Last updated over 6 years ago
26 questions
Solve the questions about rates. You may use a calculator.
1

Express as a rate. George typed 60 words in 1 min.

1

Express as a unit rate. Betty cycled 30 km in 2 hours.

1

Express as a unit rate. Elsie delivered 220 flyers in 4 hours.

1

Express as a unit rate. A plane flew 150 km in 15 mins.

1

Find the unit price. Milk costs $4.50 for 4 liters.

1

Is the following a rate or ratio?

The car was travelling at 60 km/h.

1

Is the following a rate or ratio?

Katie earns $8/h at her part-time job.

1

Is the following a rate or ratio?

The punch has 3 cups of cranberry juice and 4 cups of ginger ale.

1

Is the following a rate or ratio?

The soccer team won 25 games and lost 15 games.

1

Find the unit price. 24 cans of pop cost $9.99 for 4 liters.

1

Ribbon costs $1.44 for 3 m. What is the cost per metre?

1

Monique worked as a cleaner. She was paid $84 for an 8 hour day. This meant that her hourly rate was $10.50/h.

How much money would Monique make for 35 hours of work?

1

A 400-g package of cheese costs $4.80. The cost of cheese per gram is $0.012/g.

What is the cost of 250g of cheese?

1

The sailfish is the fastest swimmer, reaching speeds of up to 109 km/h. What is that speed in m/s? There is 1000 m in a kilometer, and 60 seconds in a minute, 60 minutes in an hour. (hint: multiply by 1000 and divide by 60, then divide by 60 again).

1

A bald eagle can fly at a top speed of 50 km/h. What is that speed in m/s? There is 1000 m in a kilometer, and 60 seconds in a minute, 60 minutes in an hour. (hint: multiply by 1000 and divide by 60, then divide by 60 again).

1

A pitcher throws a baseball at 40 m/s. What is that speed in km/h? There is 1000 m in a kilometer, and 60 seconds in a minute, 60 minutes in an hour. (hint: do the opposite of the above question; divide by 1000 and multiply by 60, then multiply by 60 again).

1

A cockroach can travel at a speed of 1.5 m/s. What is that speed in km/h? There is 1000 m in a kilometer, and 60 seconds in a minute, 60 minutes in an hour. (hint: do the opposite of the above question; divide by 1000 and multiply by 60, then multiply by 60 again).

1

The graph shows how a cyclist travelled in 3 hours. What was the average speed of the cyclist?

1

Petra works on an assembly line. She can paint the eyes on 300 dolls in 1 hour. How many can she paint in 15 mins? (Write the number of dolls)

1

James and Lucinda caem from England to Canada on holiday. The rate of exchange for their money was $2.50 Canadian to £1.00 in England. How many Canadian dollars would James get for £20.00?

1

If you earned $399 in 3 weeks, how much money do you earn each week?

1

Which is a better buy, 12 bags for $1.99 or 48 bags for $5.29?

1

Which is a better buy, 2 rolls for $0.99 or 6 rolls for $3.99 or 12 rolls for $4.99?

1

What is the greater rate? (who would make more money?)

1

What is the greater average speed?

1

What is the better buy? (least expensive)