Unit Rate & Ratios Quiz

Last updated over 7 years ago
10 questions
Note from the author:
Rates & Ratios quiz
1

A box of Ritz crackers is $2.59 and contains 24 servings. What is the price per EACH serving?

1

A box of Great Value crackers is $1.97 and contains 27 servings. What is the price per EACH serving?

1

Which box of crackers is a better deal?

1

A regular size bag of Skittles costs $1.24 and contains 62 candies. How much does EACH candy cost?

1

A large size bag of Skittles costs $3.14 and contains 157 candies. How much does EACH candy cost?

1

Which bag of Skittles is the best value?

1

Karl drove 40 miles in 50 minutes. Teresa drove 35 miles in 42 minutes. Who had a higher average speed?

1

A bottle of shampoo costs $5.19 and contains 32 ounces. What is the unit price?

1

A 20-ounce bottle of lotion costs $3.95. How much does each ounce cost?

1

It costs $4.69 for 3 pounds of chicken. What is the unit price?